Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii oddział Katowice posiada na mapie placówek pomocowych w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień swe stałe i ugruntowane w środowisku lokalnym miejsce.
Jesteśmy organizacją pozarządową, której początki działalności w Katowicach sięgają 1983 roku.
Od początku istnienia jesteśmy silnie zaangażowani w działalność na rzecz przeciwdziałania narkomanii, w myśl statutu Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii rozdział II &6
pkt 1. Celem Towarzystwa jest przeciwdziałanie uzależnieniom od narkotyków, alkoholu, nikotyny i innych substancji psychoaktywnych, w tym NSP, zaburzeniom behawioralnym oraz przeciwdziałanie skutkom używania substancji , w tym również niepełnosprawności oraz zaburzeń behawioralnych.
Od prawie 20 lat organizacja prowadzi Poradnię dla osób uzależnionych, współuzależnionych
i zagrożonych uzależnieniem obecnie na ul. Warszawskiej 19 -II piętro w Katowicach, wcześniej w innych miejscach w Katowicach.
Pracujemy codziennie od poniedziałku do piątku.
Pracuje u nas 6 specjalistów psychoterapii uzależnień, którzy stale podnoszą swe kwalifikacje podczas specjalistycznych szkoleń i konferencji.
Wszyscy pracują pod systematyczną superwizją (Superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom) tworząc bezpieczną przestrzeń dla poszukujących pomocy w obszarze problematyki uzależnienia.
W ramach działalności oferujemy poradnictwo, terapię indywidualną i grupową.
Podczas telefonicznych dyżurów udzielamy informacji nt. instytucji pomocowych na terenie miasta, województwa i kraju. Kontakt telefoniczny to pierwsza informacja o naszej ofercie, możliwościach uzyskania pomocy i rejestracja.
Istotne miejsce w naszej ofercie pomocowej, to wsparcie rodziców uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem. Grupa dla rodziców odbywa się we wtorki.
W każdy piątek odbywa się grupa dla osób uzależnionych w oparciu o autorski program edukacyjno-motywujący dla osób uzależnionych.
W poniedziałki prowadzimy grupę przeciwdziałania nawrotom w uzależnieniu.
Pandemia covid-19 wymusiła konieczność przeorganizowania pracy, by w jak największym stopniu spełniała wymogi bezpieczeństwa sanitarnego.
Istnieje więc możliwość kontaktu z terapeutą podczas dyżurów on-line.
Stwarza to opcje terapii dla osób przebywającym obecnie poza granicami kraju.
Realizujemy rekomendowane programy terapii, w tym: indywidualny program terapii dla osób mających problem z powodu używania marihuany lub haszyszu CANDIS i program wczesnej interwencji dla młodych osób używających narkotyki lub alkohol FreD goes net.
Na bieżąco współpracujemy z Policją, Sądem, Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, placówkami oświatowymi, jednostkami samorządu i innymi organizacjami pozarządowymi, aktywnie włączając się w lokalne strategie rozwiązywania problemów uzależnień.
Na miarę kadrowych możliwości realizujemy działania profilaktyczne w szkołach i innych placówkach np. opiekuńczo-wychowawczych.
Realizujemy programy spełniające standardy oddziaływań profilaktycznych (Cukierki, Korekta, Magiczne Kryształy) jak i programy rekomendowane (Debata, Unplugged)
Wciąż poszerzamy zakres tematyki działań profilaktycznych o aktualną wiedzę – również tę z zakresu uzależnień behawioralnych czy profilaktyki HIV/AIDS.
Ostatnie lata to również realizacja szkoleń w trybie on-line
Przez wiele lat byliśmy realizatorami specjalistycznych szkoleń w dziedzinie uzależnień dla instruktorów i specjalistów psychoterapii uzależnień rekomendowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Warszawie oraz przez Ministerstwo Zdrowia.
Obecnie, ze względu na zamianę ustawy, prowadzimy ostatnią już edycję certyfikowanego szkolenia.
Przez wiele lat prowadzenia szkolenia przygotowaliśmy terapeutów do pracy z uzależnionymi, ale też zaprosiliśmy do współpracy kilkudziesięciu specjalistów z kraju (do prowadzenia wykładów i warsztatów), by projekt mógł być realizowany na jak najwyższym merytorycznie poziomie.
Współfinansuje nas:
a także:
Urząd Miasta Jastrzębie Zdrój